قواعد استفاده از حروف بزرگ (Capitalization Rules) کدام است؟

در حوزه کاری خودم به وفور دیده ام که از کلمات با حروف اول بزرگ (capitalized words)  در جای غلط استفاده می شود. اصولاٌ استفاده از حروف بزرگ فقط در ابتدای جمله رایج است. موارد دیگری هم وجود دارد که در زیر لیست شده است. یادتان باشد که وقتی کل یک کلمه را با حروف بزرگ می نویسید یعنی دارید بر سر خواننده فریاد می زنید. این ممکن است در پیامک نویسی کاربرد داشته باشد ولی در یک متن فنی قطعاٌ کاربردی ندارد!

اصول نوشتن کلمات با حروف بزرگ

1- کلمه آغازین جمله

2- سرفصل ها و عنوانها
عنوان ( مثل عنوان یک فصل یا عنوان یک جدول) را می توان با فرمت title case نوشت و همه کلمات آن را با حرف اول بزرگ نشان داد.  امروزه این زیاد به کار نمی رود و در عوض Sentence Case  که در آن فقط کلمه آغازین جمله با حرف اول بزرگ نوشته می شود کاربرد دارد. ولی اگر همه کلمات را بزرگ نوشتید توجه کنید که فقط کلمه های مهم را با حروف بزرگ بنویسید و حروفی مثل and ، but ، for ، of  را لازم نیست با حروف بزرگ درج کنید.

3- اسامی خاص مثل اسم افراد، محل ها، اشیا، اسم شهرها و کشورها، دریاها، اقیانوس ها، کوه ها و قاره ها را با حرف اول بزرگ بنویسید:

Jane
Oxford University
Denver
Microsoft
Everest
Sahara
Nike
Central Park Zoo
Mount Kilimanjaro
Minnesota
Empire State Building

 

4- ترکیبات شیمیایی و عناصر اسم خاص نیستند و نباید با حروف بزرگ نوشته شوند.

 5- جهت های شمال و جنوب و شرق و غرب فقط وقتی که نمایانگر یک منطقه هستند باید با حروف بزرگ نوشته شوند. اگر برای نشان دادن جهت باشند باید با حروف کوچک نوشته شوند.

In the North
West Coast
Deep South
South of France
Go north

 6- مخفف ها

BBC: British Broadcasting Corporation
SciFi: Science Fiction

 

7- استفاده از کلماتی که همه حروف آن بزرگ است ( Caps Lock ) فقط در موارد خاصی برای تاکید بکار می رود (مثل ! HELP )  و در موارد دیگر گستاخانه محسوب می شود.

8- وقتی اسم کسی را با عنوان او ذکر می کنید اگر عنوان را قبل از اسم بدون فاصله بگذاریدعنوان هم مثل اسم باید با حروف بزرگ باشد اما اگر بین عنوان و اسم ویرگول گذاشتید در آن صورت عنوان نباید با حروف بزرگ نوشته شود.

The congress chairman, William Bly

 Congress Chairman William Bly

9- اگرکلماتی نظیر Mom, Dad, Grandpa  به جای اسم آنها در جمله بیاید باید با حروف بزرگ نوشته شوند.

Mom is here.

capitalized words

non-capitalized

 

مطالب بیشتر :

شیوه بیان درخواست در زبان انگلیسی

از کلیشه ها بپرهیزید!

5+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.