fluency

تقویت مهارت نوشتن به زبان انگلیسی

مهارت نوشتن یکی از مهمترین ابزار برقراری ارتباط است. اگر بتوانید خوب بنویسید می توانید راحت و به روشنی پیغامتان را انتقال دهید به طوری که هرکسی که متن شما را می خواند کاملا متوجه منظور شما بشود، نه اینکه بعد از ارسال متن مجبور باشید حضوری توضیح بدهید!

احتمالا شما هم در شغلتان به نوشتن گزارش های تخصصی ، نوشتن برنامه و استراتژی ، درخواست بودجه ، یا ارسال انواع نامه های اداری، و یا حتی نوشتن یک وبلاگ  انگلیسی، که مستلزم داشتن توانایی نوشتن صریح و روان به زبان انگلیسی است، نیاز دارید. همچنین برای داشتن یک رزومه حرفه ای بدون غلط املایی و گرامری این توانایی مورد نیاز است.

امروزه هرکسی می تواند ناشر نوشته های خود باشد و به همین دلیلی هم صفحات زیادی را می توان در اینترنت یافت که دارای انگلیسی ضعیفی هستند. یک وبسایت با متن انگلیسی بد و ضعیف این ایده را القا می کند که این سایت حرفه ای نیست. یک اشتباه تایپی در یک وبسایت تجاری مشتریان احتمالی را فراری می دهد و خوانندگان راجع به اعتبار وبسایت مشکوک می شوند.

در یک متن روان و حرفه ای سه چیز باید به خوبی رعایت شود:

نشانه گذاری ( Punctuation) ، املای درست (Spelling) و دستور زبان (Grammar).

اینها اولین چیزهایی هستند که باید در نوشته شما رعایت شده باشند تا در اولین رویت نوشته قابل قبولی بنظر برسد.

من بارها متون انگلیسی دیده ام که همکارانم نوشته اند که با یک ویرایش اولیه پس از برطرف کردن غلط های املایی، رعایت حداقل نشانه گذاری در جمله و رعایت اصول ابتدایی دستورزبان می توانند به متون قابل قبولی تغییر یابند.

برای بهبود انگلیسی خود چکار کنیم؟

نوشتن مهارتی است که با تمرین کردن حاصل می شود. باید بنویسید و بنویسید. سپس از یک نویسنده حرفه ای بخواهید که متنتان را چک کند. ولی زندگی همیشه به این آسانی نیست! لزوماً چنین کسی به آسانی پیدا نمی شود که ایرادات نوشتاری شما را نشان بدهد. پس باید خودتان دست به کار شوید.

یک روش برای چک کردن متنی که تهیه کرده اید این است که آن را یکبار با صدای بلند برای خود بخوانید. خواندن متن شما را مجبور می کند که سرعتتان را کم کنید و آنگاه غلط هایی که قبلا به خاطر سرعت حرکت چشمتان روی متن نمی دیده اید رفع کنید.

همچنین همیشه باید مخاطب را در نظر داشته باشید و متناسب با سبک مورد پسند او بنویسید. بسته به مخاطبتان ممکن است لازم باشد یک متن جدی و رسمی بنویسید یا اینکه کمی از رسمیت لحنتان بکاهید؛ ساختار نوشته تان را تغییر دهید و مستقیم سر اصل مطلب بروید یا نه.

با خواندن انگلیسی هم می توانید نوشتن خود را بهتر کنید. همانطور که متن را می خوانید دقت کنید که دیگران چگونه متن را می پرورانند، سبک نوشتنشان چگونه است و برای انتقال یک پیام از چه افعالی استفاده کرده اند و چه کلمات جدیدی هست که شما می توانید به دایره لغات فعال ذهنتان اضافه کنید. خواندن مؤثر بی گمان یکی از بهترین روش های تقویت مهارت نوشتن است.

یکی دیگر از روشها ترجمه یک متن فارسی به انگلیسی است. خصوصاً اگر امکان اینرا داشته باشید که پس از اتمام کار متنتان را با یک متن ترجمه شده حرفه ای مقایسه کنید. این روش اگر چه در ابتدا سخت به نظر می رسد ولی تاثیر به سزایی در پیشرفت شما دارد.

انگلیسی در محیط کار

اگر قادر باشید به راحتی از عهده نوشتن یک متن روان و حرفه ای ( Plain English) برآیید می توانید ره صد ساله را یکشبه بروید. چرا که این مهارت چنان مهارت کمیابی است که حتی مدیران عالی هم کمابیش در آن ضعف دارند.

اجتناب از کلمات مختصر شده که فقط برای یک صنف یا گروه خاصی معنا دارد ( مثل ‘9-5’)، یا کلمات شعارگونه و کلیشه ای و نوشتن جملات کوتاه و مختصر و مفید لازمه یک متن روان و حرفه ای است. توانایی نوشتن یک خلاصه مدیریتی قوی مهارتی است که خیلی بدردتان می خورد خصوصا وقتی می خواهید به مدیران عالی گزارش دهید و آنها را توجیه کنید .

ادامه دارد…

 

چگونه یک متن انگلیسی روان بنویسیم

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.