writingیک متن روان انگلیسی چه خصوصیاتی دارد؟

در یک نوشته خوب، متن مثل یک مایع جریان می یابد و به همین دلیل هم هست که به آن متن روان (fluent)  می گویند . خواننده چنین متنی تلاش بسیار کمی می کند تا منظور نویسنده را بفهمد و اطلاعات با یک روال طبیعی به خواننده ارا ئه می شود.

خصوصیات متنی که چنین حسی را به خواننده منتقل کند از زبانی به زبان دیگر فرق می کند. در زبان انگلیسی یک از ویژگی های متن روان ترتیب ظاهر شدن و ارائه اطلاعات در متن و بطور خاص در ابتدای جمله است .این موضوع را با یک مثال نشان می دهیم.

 یک مثال:

این دو پاراگراف را با هم مقایسه کنید: 

Norma has had a terrible five years. Someone stole her car and set it on fire in 2006. Two of her toes had to be amputated the year after that. A road accident killed her husband in 2008. The other driver’s carelessness was the cause of the crash. A storm damaged her house earlier this year

(نرما در پنج سال گذشته روزگار خیلی بدی داشته است. یک نفر ماشینش را دزدید و آن را به آتش کشید در سال 2006. دو تا از انگشتان پایش را باید می بریدند در سال بعد از آن. یک تصادف جاده ای باعث شد که همسرش کشته شوددر سال 2008. بی دقتی راننده عامل تصادف بود. طوفانی خانه اش را خراب کرد در اوایل سال جاری.)

حالا آن را با این جمله بندی بخوانید:

Norma has had a terrible five years. In 2006, her car was stolen and set on fire. The year after that she had to have two of her toes amputated. In 2008, her husband was killed in a road accident. The cause of the crash was the other driver’s carelessness. Earlier this year, her house was damaged by a storm.

( نرما در پنج سال گذشته روزگار بسیار سختی داشته است. در سال 2006 ماشینش دزدیده شدو به آتش کشیده شد. سال بعد از آن به ناچار دو تا از انگشتان پایش را بریدند. در سال 2008 شوهرش در یک تصادف جاده ای کشته شد. عامل تصادف بی دقتی راننده بود. در اوایل امسال خانه اش در اثر طوفان خراب شد.)

کدام یک  از دو متن انگلیسی خوانا تر است؟ البته متن دوم. متن دوم در انگلیسی روان تر محسوب می شود چون در انگلیسی اطلاعات قدیمی تر ( یا آشنا) باید اول بیایند و سپس اطلاعات جدیدتر ( یا نا آشنا) ارائه می شود. به این نمودار توجه کنید:

اطلاعات جدیدتر                    اطلاعات قدیمی تر

Norma                                  has had a terrible five years.

In 2006                                 her car was stolen

The year after that                she had to have …..

In 2008                                 her husband was killed……

The cause of the crash         was the other driver……

Earlier this year                    her house was damaged……

 

*توجه کنید که در جملات 3و 4 برای اینکه این قانون را رعایت کنیم مجیور شدیم جمله را مجهول کنیم.

مطالب بیشتر: 

تقویت مهارت های نوشتن

اشتباهات رایج در نوشتن به زبان انگلیسی

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.