tree of life

پست قبلی مربوط بود به نقدی بر نظریه تکامل. درآنجا دیدیم که این نظریه دیگر جوابگوی مشاهدات اخیر ما درباره حیات نیست. این نظریه چگونگی تشکیل حیات در دوره های اولیه شکل گیری آن را به خوبی توضیح می دهد ولی از توجیه آن در دوران های اخیر عاجز است. در این رابطه بد نیست نگاه دقیقتری به آنچه که چارلز داروین به عنوان فرایند تکامل موجودات شناسائی کرده است بیاندازیم. متن حاضر از کتاب “جادوی واقعیت” نوشته ریچارد داوکینز توسط نگارنده اقتباس و ترجمه شده است. ریچارد داوکینز زیست شناس، فیزیکدان بریتانیائی دارای کرسی استادی در دانشگاه آکسفورد است. او در کتاب جادوی واقعیت با زبان بسیار ساده برخی از قوانین فیزیک را تشریح کرده است. ای کاش علم ریچارد داوکینز به او در شناخت خداوند و درک منشاء واقعی حیات کمک می کرد و او را در زمره خداناباوران قرار نمی داد. 

چرا این همه گونه های مختلف موجودات زنده روی کره زمین وجود دارد؟

نظریه تکامل داروین برای پاسخ به همین سؤال مطرح شد. حدود 2 میلیون گونه جانوری تا کنون شنا خته شده است و بشر آنها را نام گذاری کرده است. این تعداد فقط کسر کوچکی از کلیه گونه های جانداران بر روی کره زمین است.

جانداران متعلق به یک گونه، جاندارانی هستند که می توانند با هم جفتگیری و تولید مثل کنند. بعنوان مثال سگ و اسب را هرگز جزو یک گروه قرار نمیدهیم. همچنین سگ اسپانیول و پودل را جزو یک گروه محسوب می کنیم چون با هم جفت گیری می کنند و پاپی بچه آنها است. حالت ها ی بینا بینی هم وجود دارد: مثلاً اسبها و الاغ ها  می تو انند جفت گیری کنند و تولید مثل نمایند ولی بچه آنها که قاطر است توانائی تولید مثل ندارد. به همین دلیل ما اسب و الاغ را از دوگونه مختلف حیوانات می دانیم.

اسم علمی هر حیوان یا گیاه از 2 کلمه لاتین تشکیل می شود و معمولا با فونت ایتالیک نوشته می شود. اولین کلمه نشان دهنده  رده (genus) و دومین کلمه مشخصه گونه خاص آن حیوان است . Homo spiens (مرد عاقل) و Elephas Maximus (فیل خیلی بزرگ) مثالهایی از این نام گذاری هستند.

  • هر حیوانی عضوی از یک رده (genus) است. Homo و Elephas نام دو رده از جانوران هستند. فسیل ها هم نامهایی چون homo erctus, homo habilis دارند.
  • هر رده جزئی از یک خانواده (Family) است. اسامی خانواده های موجودات با فونت معمولی و حرف اول بزرگ نوشته می شود. گربه ها، شامل شیرها، پلنگ ها، چیتا ها، گربه های سیاه گوش و انواع دیگر گربه، خانواده Felidae را تشکیل می دهند.
  • هر خانواده جزئی از یک رسته (Order) است. گربه ها، سگ ها، خرس ها و راسوها به رسته Carnivora تعلق دارند.
  • هر رسته هم به یک کلاس (Class) تعلق دارد. کلیه پستانداران جزو کلاس Mammalia هستند.

درخت زندگی

در اینجا می توانید شکل درخت حیوانات را تجسم کنید. در واقع شبیه یک درخت خانوادگی یا شجره نامه است. درختی با شاخه های متعدد. هر شاخه دارای زیر شاخه هایی است و هر زیر شاخه هم مجدداً شاخه های دیگری دارد. در سر شاخه ها اسم حیوانا ت قرار دارند. کلاس، رسته، خانواده و گروه به مثابه شاخه ها و زیر شاخه های این درخت هستند. این درخت شجره خانوادگی موجودات زنده کره زمین است.

tree of life

چرا اینهمه گونه های مختلف وجود دارند؟

تا حالا فکر کرده اید چرا درخت ها اینهمه شاخه ریز دارند؟ اگر یک درخت به تعداد کافی شاخه داشته باشد تعداد ترکه ها و شاخه ها ی ریزش خیلی زیاد می شود. این اتفاق در فرایند تکامل هم رخ می دهد. چارلز داروین یک درخت شاخه دار کشید و این تنها شکل و تصویرموجود درمعروفترین کتابش “منشاء جانداران” بود.

تصور کنید در گذشته های بسیار دور گونه ای از حیوانات به دو گونه دیگر تقسیم و تبدیل شوند. سپس هر کدام از آن دو هم به دو نوع دیگر تبدیل گردند و 4 گونه مختلف پدید آیند. اگر هر کدام از آنها دوباره تقسیم شوند 16 و 32 و 64 و 256 و 512 و…نوع حیوان بوجود می آید. زمان زیادی طول نمی کشد که میلیون ها نوع حیوان ایجاد می شوند.

حالا ممکن است فکر کنید که این قابل درک است ولی چگونه میشود که یک حیوان از یک گونه ای به یک گونه دیگر تبدیل می گردد. در واقع این درست به همان دلیلی است که زبان های مختلف رایج دربین مردم شکل گرفت. پس بیائید در اینجا کمی تأمل کنیم و اول به بررسی زبان ها و تنوع آنها بپردازیم.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط:

نقدی بر نظریه تکامل داروین : آیا هر آنچه در مورد این نظریه گفته شده درست است؟

نظریه تکامل داروین – قسمت 2 : چگونه زبان های مختلف در بین مردم شکل گرفت؟

نظریه تکامل داروین- قسمت 3 :جزایر داروین (Darwin island)

نظریه تکامل داروین- قسمت آخر: انتخاب طبیعی و تلاش برای بقاء

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.