معرفی کتاب “ایده عالی مستدام”

کتاب ایده عالی مستدام  ترجمه  کتاب “Made to stick: why some ideas survive and others die”  ، درباره این است که چگونه ایده هایمان را ماندگار کنیم؟ 

در معرفی کتاب آمده است: 

شما در هر موقعیتی که باشید حرف ها و ایده هایی دارید که می خواهید به اثر گذارترین شیوه آن ها را طرح کنید. عرضه محصولی جدید به بازار تغییر استراتژی سازمان و یا حتی فرهنگی که دوست دارید به تدریج به فرزند خود منتقل کنید. اما همان گونه که بارها دریافته اید تغییر شیوه اندیشیدن و عمل کردن دیگران بسیار دشوار است. در این کتاب شما می آموزید چه تدبیری بیاندیشید تا ایده هایتان فهمیده شود، به یاد آورده شود و اثری بادوام داشته باشد و درنهایت بتوانید نظر و رفتار مخاطب خود را تغییر دهید. 

بطور خلاصه در این کتاب چندین خصوصیت را برمی شمرد تا بتوانیم پیام یا ایده مان را مؤثرتر بیان کنیم:

  • ایده ساده باشد
  •  غیر منتظره باشد
  • ملموس باشد
  • معتبر باشد
  • احساسی باشد
  • داستانی بیان شود

بخشی از کتاب

در اینجا داستان جالبی به نقل از این کتاب را می آورم که نشان می دهد چگونه باید مغز ایده را پیدا کنیم و آن را بیان کنیم تا به یاد بماند. 

گزارشگران خبری آموخته اند که گزارش هایشان را با مهم ترین اطلاعات آغاز کنند. جمله اول جمله لید نامیده می شود و شامل اساسی ترین اجزای گزارش است.
روزنامه نگاران درباره لید خبرشان بسیار وسواس دارند. دان وایکلیف روزنامه نگاری است که برای نوشتن بهترین سرمقاله برنده جایزه شده است می گوید: ” من همواره باور داشته ام که اگر برای نوشتن یک گزارش دو ساعت زمان داشته باشم بهترین کاری که می توانم انجام دهم این است که یک ساعت و چهل و پنج دقیقه برای نوشتن لید مناسب وقت بگذارم بعد از آن همه چیز به راحتی خواهد آمد.” …….
نورا افران روزنامه نگار موفق که برای نیویورک پست و اسکایر کار می کند می گوید که به خاطر معلم روزنامه نگاری دبیرستانش روزنامه نگار شده است. افران هنوز روز اول کلاس روزنامه نگاری اش را به خاطر دارد.
اولین تکلیف آنها این بود که باید لید یک گزارش روزنامه را می نوشتند. معلم به سادگی واقعیت ها را توضیح می دهد: “کنت ال پیترز مدیر مدرسه بورلی هیلز امروز اعلام کرد که پنج شنبه آینده تمام معلمان دبیرستان برای شرکت در کنفرانسی درباره روش های جدید تدریس به ساکرامنتو سفر خواهند کرد. مارگارت مید انسان شناس دکتر رابرت مینارد مدیر کالج و ادموند پت براون فرماندار کالیفرنیا از جمله سخنرانان این کنفرانس خواهند بود. “
نوآموزان با در کنار هم قرار دادن جملات سعی کردند لید خبر را بنویسند: ” فرماندار پت براون مارگارت مید و رابرت مینارد روز پنج شنبه در ساکرامنتو معلمان دبیرستان بورلی هیلز را مخاطب قرار خواهند داد…”
معلم لید ها را جمع کرد و سریع نگاهی به آنها انداخت. پس از لحظه ای مکث گفت : لید این گزارش این است: ” پنج شنبه آینده مدرسه تعطیل است. “

Made to stick: why some ideas survive and others die 

لینک خرید کتاب “ایده عالی مستدام”

مطالب مرتبط:

معرفی کتاب “وقتی از دویدن حرف میزنم دقیقاً از چه چیزی صحبت می کنم” از هاروکی موراکامی

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.